Tesisat ve Petek Temizliği

Petek Temizliği – Kalorifer Tesisat Temizleme – Petek Yıkama

Isınmak için kullanılan petekler zaman içinde kirlerin, tozların etkisiyle iyice dolar ve ısı randımanı düşer. Peteklerin ısı vermesi için içindeki sıcak suyun sürekli dolaşması gerekir. Sürekli devir daim olan su petek ve boruları içindeki yerleri aşındırır. Aşınmaya bağlı olarak birçok metali içine katarak devir daim yapmaya devam eder. Zaman içinde temizlenmeyen petekler dolarak ısı vermeyi kaybeder. Petek temizliği yapan ustalar, peteklerden çıkan suyun çamur gibi olmasının nedenini hem aşınmaya bağlı ağır metalleri içermesi hem de toz ve kirleri barındırmasına bağlar.

Petek Temizliği Neden Önem Arz Eder?

Petek temizliğinde öncelik ısı verimini arttırmaktır. Temizlenen petekler daha iyi ısı verir. Evin her odası eşit derecede ısınma imkanı bulur. Kombi daha az çalıştığı için kombinin ömrü uzar. Aynı zamanda yakıt tasarrufu sağlarsınız. Tıkalı peteklerde bazen alt kısım ısınırken üst kısım ısınmaz, bunun nedeni düzenli olarak yapılmayan petek temizliğidir. Petek temizliği yapıldığı zaman peteğin tüm kanalları açılmış olur. Petek temizliği yapan firmalar koruyucu maddeler kullandıkları için petekler ve boruları paslanma yapmaz ve borular içindeki aşınma en az seviyede olur.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği, zahmetli bir iş olduğu için evde kendinizin yapması zordur. Petek temizliği yapan firmalardan randevu alarak yaptırabilirsiniz. Öncelikle kombi zarar görmesin diye kombi kapatılır. Kombi petek temizleme makinesi sıklıkla kullanılan cihazdır. Radyatörlerin ve kombinin su giriş çıkış vanaları kapatılır. Kombi petek temizleme makinesinin bağlantı yerleri petek ve temiz su musluğuna takılır. Diğer hortum klozete bırakılır ve yıkama işlemi başlar. Su duru gelinceye kadar temizliğe devam edilir. Daha sonra koruyucu malzemeler ile tekrar yıkanır ve diğer peteklere geçilir.

Sık Sorulan Sorular